دبیرخانه نوآوری‌های امنیت غذایی

طرح حمایت از تولید دانش‌‎بنیان و اشتغال ‎آفرین در بخش کشاورزی

پیش نویس «لایحه حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در بخش کشاورزی»در راستای تحقق سیاست های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب در آغاز سال ۱۴۰۱ و نامگذاری این سال از سوی ایشان با عنوان «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین»، وزارت جهاد کشاورزی به منظور حرکت هدفمند به سمت کشاورزی دانش بنیان، سرمایه گذاری و بسترسازی برای پیشرانی فناوری در کشاورزی و بهره مندی از مدیریت علمی و روش های فناورانه جهت رفع وابستگی در کالاهای اساسی کشاورزی و نهاده های دام و طیور، پیش نویس «لایحه حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در بخش کشاورزی» را جهت بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

متن پیش نویس

به‌منظور حرکت هدفمند به سمت کشاورزی دانش‌بنیان، سرمایه‌گذاری و بستر‌سازی برای پیشرانی فناوری در کشاورزی و بهره‌مندی از مدیریت علمی و روش‌های فناورانه جهت رفع وابستگی در کالاهای اساسی کشاورزی و نهاده‌های دام و طیور، هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی در جلسه مورخ …. تصویب نمود

ماده 1: وزارت جهادکشاورزی مکلف است با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت از سرمایه‌گذاری شرکت‌های فعال در زمینه هوشمندسازی کشاورزی، دام، طیور و آبزیان، فناوری کشت بافت، آفت‌کش‌ها و کودها و بهسازهای خاک، به‌نژادی بذر و احداث گلخانه، برای توسعه فناوری‌های دانش‌بنیان (سطح فناوری متوسط و بالاتر) از طریق توسعه تحقیق و توسعه و ایجاد بازار خرید تضمین شده برای محصولات تولیدی آن‎ها، میزان وابستگی کشور به این‎گونه نهاده‌ها را فراهم آورد.

ماده 2: وزارت جهادکشاورزی موظف است در طول یک دوره 4 ساله سیاست‎های‌ لازم جهت حمایت از برنامه کشت متناسب با نیاز کشور و شرایط اقلیم هر منطقه را تدوین و با بهره‌گیری از ظرفیت قانون افزایش بهره‌وری در پرداخت مشوق‌ها و ایجاد شرکت‌های پشتیبان تولید در حوزه فنی، حقوقی، مالی و با استفاده از ظرفیت کشاورزی قراردادی و تکمیل پروژه 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام و نیز زهکش اراضی شمال، نرخ وابستگی کشور به روغن خوراکی و نیاز به خوراک دام و طیور و آبزیان را کاهش دهد. از جمله این اقدامات باید توسعه کشت سویا به روش‌های کم آب‌بر باشد.

ماده 3: وزارت جهادکشاورزی مجاز است در راستای جهاد خودکفایی کالاهای اساسی و نهاده‌های دام و طیور در طول یک دوره 4 ساله، به واردکنندگان به ازای هر 5 هکتار انعقاد قرارداد تولید داخلی این گونه کالاها و نهاده‎ها، معادل تولید یک هکتار مجوز واردات صادر نماید.

تبصره- عوارض واردات کالاها و نهاده‌های موضوع این ماده، صرف عملیات پشتیبانی از کشاورزی قراردادی (بیمه، تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) خواهد شد.

ماده 4: وزارت جهاد کشاورزی مکلف است با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری بسته حمایتی نژاد آرین را با رویکرد ارتقای نرخ پذیرش آن در واحدهای پرورش طیور، تدوین نماید. 

تبصره- وزارت جهاد کشاورزی موظف است حداکثر یک ماه پس از تصویب این لایحه، بسته سیاستی حمایت از نژاد مرغ آرین را تدوین نماید.

ماده 5: وزارت جهادکشاورزی موظف است با کمک سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، از طریق عملیاتی‌سازی طرح سهم بری دانش از تولید کشاورزی (سدات) بسترهای نفوذ دانش و فناوری در بخش کشاورزی (دانش‌بیان‌سازی کشاورزی) و در نتیجه ارتقای بهره‌وری کشاورزی را با اولویت مزارع کوچک مقیاس عملیاتی کند به‌گونه‌ای که هر سال 20 درصد مزارع تحت پوشش این طرح قرار گیرد. دستورالعمل نحوه بهره‌مندی از سهم دانش در تولید کشاورزی  پس از حداکثر 3 ماه توسط وزارت جهادکشاورزی تهیه و ابلاغ می‌شود.

ماده 6: وزارت جهادکشاورزی مجاز است به کسب‎ و‎کارهای کشاورزی که با استفاده از فناوری و نهاده‌های فناورانه کشاورزی، موجبات ارزان‌سازی تولید محصولات کشاورزی را از طریق ارتقای بهره‌وری فراهم می‌آورند، یارانه مستقیم بهره‌وری پرداخت کند. دستورالعمل نحوه پرداخت این یارانه توسط وزارت جهادکشاورزی حداکثر پس از 2 ماه تهیه و ابلاغ می‌شود.

ماده 7: وزارت جهادکشاورزی موظف است در راستای کاهش نرخ وابستگی به واردات کالاهای اساسی و نهاده‎های تولید محصولات کشاورزی و دام و طیور، علاوه بر فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم، ساختارهای نهادی موجود برای پشتیبانی از این رویکرد را هدفمند نموده و موانع نهادی در جهت نیل به هدف خودکفایی را مرتفع نماید. دستورالعمل اجرایی این ماده حداکثر پس از یک ماه توسط وزارت جهادکشاورزی تهیه و ابلاغ خواهد شد.

ماده 8: در راستای حمایت از تولید کالاهای اساسی کشاورزی و به منظور افزایش ضریب نفوذ بیمه و کاهش ریسک تولید، صندوق بیمه کشاورزی موظف است تخفیف ویژه‎ای را برای سهم کشاورز از حق بیمه در نظر بگیرد. شرایط تخفیف در دستورالعملی مشخص خواهد شد که توسط صندوق بیمه کشاورزی حداکثر پس از یک ماه تدوین و ابلاغ می‌‎شود. این ساز و کار باید ریسک ورود دانش فنی نوین به کشاورزی و احتمال عدم موفقیت آن را در شرایط خاص به عهده بگیرد تا فناوران امکان ورود به بازار را داشته باشند.

ماده 9: بانک کشاورزی موظف است به‌منظور حمایت از کشاورزی قراردادی کالاهای اساسی و نهاده‌های دام و طیور، اسناد مربوط به قراردادهای کشاورزی را به عنوان وثیقه پرداخت تسهیلات، قبول کند.

ماده 10: وزارت جهاد کشاورزی موظف است با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن برون‌سپاری فعالیت‌‌های تصدی‌گری و با حمایت از جوانه‌های رشد(استارت آپ) و تشکیل شرکت‎های دانش‌‎بنیان در حلقه‌های تولید، توزیع و مصرف زنجیره تأمین محصولات کشاورزی، به‌گونه‌ای هدف‎گذاری و برنامه‌ریزی نماید تا در پایان سال 1401، حداقل 20 درصد از کل شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی باشند.

ماده 11: وزارت جهاد کشاورزی موظف است با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در راستای توسعه اکوسیستم فناوری بخش کشاورزی و غذا، پارک‌های علم و فناوری بخش کشاورزی و غذا را با تکیه بر زیرساخت‌های موجود در بخش‌های مختلف از جمله سازمان تات با همکاری شرکت‌های دانش بنیان تاسیس نموده و مورد حمایت قرار دهد. 

ماده 12: شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی موظف است «صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری خطرپذیر فناوری‌های کشاورزی» را در راستای حمایت از صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی و صنایع غذایی تأسیس نماید.

ماده 13: وزارت جهاد کشاورزی موظف است با همکاری معاونت علمی و فناوری و مرکز همکاری‎های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری نسبت به تشکیل شورای نوآوری و تحول دانش‌بنیان کشاورزی و امنیت غذایی مبادرت ورزد. این شورا وظیفه دارد تا سالانه نسبت به شناسایی گلوگاه‌های فناورانه بخش کشاورزی و امینت غذایی اقدام و برنامه عملیاتی ارائه نماید.

ماده 14: کلیه دستگاه‌های دولتی و نهادهای حکومتی دارای زمین‎های قابل کشت موظف هستند حداقل 30 درصد زمین‎های صنعتی خود را با قیمت کارشناسی وزارت جهاد کشاورزی در اختیار شرکت‌های دانش بنیانی قرار دهند که اقدام به تولید نهاده‌ها و محصولات دانش‌بنیان کشاورزی می‌نمایند.

تبصره: کلیه دستگاه‌های دولتی و نهادهای حکومتی موظف هستند حداکثر ظرف سه ماه فهرست زمین‌های قابل کشت خود را در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهند.

ماده 15: وزارت جهاد کشاورزی موظف است سالانه یکصد هکتار مزارع الگویی در هر استان را برای ترویج برنامه مدیریت تغذیه تلفیقی و توسعه پایه‌های رویشی کشت بافتی در مشارکت با شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کند. بانک کشاورزی و صندوق نوآوری و شکوفایی موظف می‌باشند از توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان صلاحیت‌دار برای ایجاد مزارع الگویی از طریق پرداخت تسهیلات ارزان ‎قیمت حمایت نمایند. 

ماده 16: وزارت جهاد کشاورزی موظف است برنامه توقف رقابت دولت با بخش دانش‎بنیان در بخش‎ واکسن‌های دام، طیور و آبزیان، مشتمل بر نحوه واگذاری زیرساخت‌های فعال دولتی و ارقام جدید اصلاح‌ شده در مجموعه‌های تحقیقاتی را به بخش خصوصی دانش‌بنیان در قالب انواع مشارکت‌های دولتی- خصوصی ظرف مدت 3 ماه با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه و ابلاغ نماید.

ماده 17: وزارت جهاد کشاورزی موظف است با همکاری معاونت علمی و فناوری و با حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نسبت به ایجاد شهرک‌های نوآوری گلخانه‌های هیدروپونیک، آکواپونیک و آیروپونیک هوشمند در مناطق سردسیر یا مستعد احداث گلخانه اقدام نماید.

ماده 18: وزارت جهادکشاورزی مکلف است با همکاری ستاد اجرایی حضرت امام (ره) و با حمایت از بکارگیری محصولات دانش‌بنیان سازگار با دیمزارها در سطح بهره‎برداری‌ها و ظرفیت صندوق توسعه دیمزارها، برنامه توسعه سطح دیمزارها  را در سال زراعی 2-1401 به دو برابر سطح هدف‎گذاری موجود برساند.

ماده 19: سازمان برنامه و بودجه مکلف است بودجه لازم برای عملیاتی‌سازی این لایحه را تأمین و در اختیار وزارت جهادکشاورزی قرار دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.